Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie”  jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.

... to korzyści dla:
społeczeństwa Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
społeczeństwa
więcej »  
biznesu Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
biznesu
więcej »  
administracji Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
administracji
więcej »  
 

Uwaga!

Realizacja rzeczowa projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" została zakończona 31 grudnia 2015r. Od stycznia 2016r., wybrany w przetargu Operator Infrastruktury, w oparciu o wybudowaną sieć świadczy usługi telekomunikacyjnie. Informacje dotycząca oferty i warunków dostępu do sieci SSPW znajdują się na stronie oswss.pl.

Wybudowanie infrastruktury szkieletowo-dystrybucyjnej było pierwszym etapem w drodze do zapewnienia możliwości dostępu do Internetu szerokopasmowego na terenie województwa świętokrzyskiego. Drugim etapem jest budowa sieci tzw. ostatniej mili, do której Operatorzy Sieci Dostępowych mogą uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – dz. 1.1. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani informacjami dotyczącymi rozwoju Regionalnych Sieci Szerokopasmowych Województwa Świętokrzyskiego zapraszamy na stronę rssws.umws.pl.

 
 
Logowanie
 
 
 

 
 
 
Logo 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Sieci internetowe w Europie Środkowej i Wschodniej będą szybko zapełniały się ruchem. Między 2014 r. a 2019 r. średni miesięczny ruch IP wzrośnie w tym regionie z 4,1 eksabajta do 16,9 eksabatjtów
 
Aktualności
 
Sieci internetowe w Europie Środkowej i Wschodniej będą szybko zapełniały się ruchem. Między 2014 r. a 2019 r. średni miesięczny ruch IP wzrośnie w tym regionie z 4,1 eksabajta do 16,9 eksabatjtów

Sieci internetowe w Europie Środkowej i Wschodniej będą szybko zapełniały się ruchem. Między 2014 r. a  2019 r. średni miesięczny ruch IP wzrośnie w tym regionie z 4,1 eksabajta do 16,9 eksabatjtów. 

Powyższa prognoza pochodzi z najnowszej edycji raportu Cisco Visual Networking Index. Według wyliczeń autorów raportu, ruch IP w sieciach w Europie Środkowej i Wschodniej w najbliższych pięciu latach będzie rósł średnio o 33 proc. rocznie, czyli o 10 pkt proc. szybciej niż średnio na świecie. Udział regionu w światowym ruchu IP wzrośnie w tym czasie z niespełna 7 proc. do 10 proc.

Cisco w swym raporcie przewiduje, że w 2016 r. światowy ruch IP po raz pierwszy w historii przekroczy w skali roku jeden zettbajt, a trzy lata później wyniesie ponad dwa zettabajty. Jeśli sprawdzą się te prognozy, to w 2019 r. co miesiąc na świecie będzie przesyłanych 186 eksabajtów danych, w tym 15,9 eksabajtów w sieciach mobilnych.

Autorzy raportu podkreślają, że spodziewany ruchu IP w godzinach szczytu wzrośnie w latach 2014-2019 znacznie bardziej niż średni ruchu - odpowiednio 3,4-krotny i 2,8-krotny - co oznacza, że w godzinie szczytu należy oczekiwać ruchu na poziomie 1,7 petabitów na sekundę. Oczekiwany wówczas w Polsce ruch w godzinach szczytu to 20 Tb/s.

René-Jean Essiambre z należących do Alcatel-Lucent Laboratoriów Bella zwraca uwagę, że przewidywany szybki wzrost konsumpcji danych może doprowadzić do tego, że za pięć lat przekroczona zostanie obecna pojemność sieci szkieletowych. To zaś oznacza, że aby zaspokoić popyt ze strony klientów operatorzy telekomunikacyjni będą musieli inwestować w nowe łącza oraz nowe, bardziej wydajne technologie przesyłania danych w sieciach światłowodowych.

Według najnowszych prognoz Cisco, za pięć lat ponad 14 proc. globalnego ruchu IP ma pochodzić od użytkowników sieci mobilnych, zaś aż 54 proc. z urządzeń - w tym komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów - łączących się z siecią z wykorzystaniem WiFi. W ub.r. było to odpowiednio 4 proc. i 42 proc.

Cisco spodziewa się, że ruch w sieciach mobilnych między 2014 rokiem, a 2019 rokiem będzie na świecie rósł średnio o 57 proc. rocznie. Prognozy dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej mówią o wzroście o ruchu 71 proc. średniorocznie.

Ruch w internecie napędzać będzie przede wszystkim wideo, w tym oglądane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Jak w swym dorocznym raporcie Internet Trends 2015 zauważa Mary Meeker z Kleiner Perkins Caufield & Byers, w I kwartale 2015 roku użytkownicy Facebooka oglądali codziennie 4 mld filmów, cztery razy więcej niż w III kwartale 2014 roku. 75 proc. oglądanych filmów wyświetlane było na ekranach urządzeń mobilnych.

Cisco ocenia, że w 2014 r. na wideo przypadało 67 proc. globalnego ruchu IP, zaś pięć lat później będzie to już 80 proc. Autorzy raportu podkreślają, że w przypadku ruchu generowanego przez konsumentów za pięć lat na wideo będzie przypadać 87 proc. wobec 75 proc. w 2014 roku. Za wzrost ruchu odpowiadać będzie przede wszystkim rosnący udział przesyłu wideo w technologii 4k, a także zwiększająca się liczba urządzeń M2M przekazujących obraz wideo.

Czołowy światowy dostawca sprzętu do budowy sieci ocenia, że w 2019 r. na świecie będzie 3,9 mld użytkowników internetu. O 1,1, mln więcej niż w końcu ubiegłego roku. Liczba użytkowników internetu w Europie Środkowej i Wschodniej wzrośnie w tym czasie o ponad 34 proc. do 336 mln, w tym liczba używających internet także w pracy zwiększy się o niemal 20 proc. do 170 mln.

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) w swych dorocznych prognozach przewiduje, że w tym roku liczba użytkowników internetu na świecie sięgnie 3,2 mld, a głównym źródłem wzrostu - tak jak w 2014 roku - będą użytkownicy łączący się z sieci z wykorzystaniem usług operatorów komórkowych. Według ITU liczba łączy stacjonarnych wzrośnie w tym roku na świecie o 7 proc. Podobne tempo wzrostu było w latach 2013-2014.

Prognozy Cisco mówią, że znacząco wrośnie prędkość internetu mobilnego i stacjonarnego i w 2019 r. Średnia prędkość stacjonarnego internetu za pięć lat będzie wynosić 42,5 Mb/s, a 33 proc. łączy będzie miało wówczas przepływność co najmniej 25 Mb/s (dziś - 29 proc.). Autorzy raportu prognozują także, że w 2019 r. do sieci będzie podłączonych 25 mld różnego rodzaju urządzeń (w tym 2,1 mld w Europie Środkowej i Wschodniej), czyli o 10 mld więcej niż w ub.r. Oznacza, że na jednego mieszkańca Ziemi będzie przypadało wówczas 3,2 urządzenia podłączonego do sieci, na mieszkańca naszego regionu - 4,2 urządzenia, a na statystycznego Polaka - 6,2.

Tomasz Świderek

źródło: http://www.polskaszerokopasmowa.pl/

 
 
 
     
copyrights © 2012 - 2021 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Społeczeństwa Informacyjnego
 
 
Projekt: "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Numer projektu: POPW.02.01.00-26-046/10