Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie” jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.
Uwaga!
Realizacja rzeczowa projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" została zakończona 31 grudnia 2015r. Od stycznia 2016r., wybrany w przetargu Operator Infrastruktury, w oparciu o wybudowaną sieć świadczy usługi telekomunikacyjnie. Informacje dotycząca oferty i warunków dostępu do sieci SSPW znajdują się na stronie oswss.pl.
Wybudowanie infrastruktury szkieletowo-dystrybucyjnej było pierwszym etapem w drodze do zapewnienia możliwości dostępu do Internetu szerokopasmowego na terenie województwa świętokrzyskiego. Drugim etapem jest budowa sieci tzw. ostatniej mili, do której Operatorzy Sieci Dostępowych mogą uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – dz. 1.1. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani informacjami dotyczącymi rozwoju Regionalnych Sieci Szerokopasmowych Województwa Świętokrzyskiego zapraszamy na stronę rssws.umws.pl.
Jesteś tutaj: |
Strona główna ![]() |
Internet to przede wszystkim korzyści:
Należy jednaj pamiętać, że Internet to także zagrożenia, do których należą:
Jak walczyć z zagrożeniami płynącymi z dostępu do internetu:
Kontrola rodzicielska to oprogramowanie, które zostało stworzone by pomóc rodzicom i opiekunom kontrolować w jaki sposób dzieci korzystają z komputera – od filtrowania treści internetowych i zarządzanie kontaktami e-mailowymi, po ustalanie granic dla stosunków towarzyskich w sieci. Narzędzia stworzone w celu promowania bezpieczeństwa dzieci w sieci, czasem są również zwane ustawieniami rodzinnymi, lub zabezpieczeniami rodzinnymi.
Programy antywirusowe „antywirusy” to programy, których celem jest wyszukiwanie, a następnie usuwanie wirusów, które zainfekowały dany komputer. Antywirus pomaga utrzymać komputer w dobrym stanie.
Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły:
- Skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku.
- Monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera.
Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i komputerów przed intruzami.
Termin ten może odnosić się zarówno do dedykowanego sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera, na którego straży stoi.
Bardzo ważną funkcją zapory sieciowej jest monitorowanie ruchu sieciowego i zapisywanie najważniejszych zdarzeń do dziennika.