Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie” jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" został zrealizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Jesteś tutaj: | Strona główna Aktualności Jak postępuje budowa Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej |
W Warszawie obyło się XVIII posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej (SSPW). Podczas spotkania omówiono postęp rzeczowo-finansowy realizowanych w makroregionie projektów budowy sieci szerokopasmowej dokonany w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
– Kolejne miesiące będą kluczowe dla realizacji projektów, ponieważ do ukończenia inwestycji pozostało zaledwie 8 miesięcy. W związku z tym, beneficjenci muszą mobilizować wykonawców do przyspieszenia prac budowlanych oraz budowy węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych dla osiągnięcia założonych celów – podkreśliła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, która przewodniczyła spotkaniu.
Z planowanych 10 424 km sieci, dotychczas wybudowano odcinki o długości 6 776 km, co stanowi 65 proc. planu. Najwięcej kilometrów – 2498 – powstało w województwie lubelskim. W pozostałych województwach wybudowano: 1 688 km w województwie warmińsko-mazurskim, 1 166 w podlaskim, 799 km w świętokrzyskim, a w podkarpackim - 625 km. Podczas posiedzenia Komitetu podkreślono, że dla powodzenia całego projektu bezwzględnie konieczna jest intensyfikacja prac w województwie podkarpackim, gdzie zaawansowanie robót wynosi niespełna 30 proc.
Za najbardziej istotne aspekty realizacji projektów na obecnym etapie, członkowie komitetu uznali m.in.: utrzymanie tygodniowego monitoringu postępu prac SSPW, sprawne przeprowadzanie procedur związanych z odbiorami zaprojektowanej i wybudowanej sieci, nadrobienie opóźnień przez województwo podkarpackie w pracach budowlanych i zachowanie tempa budowy w pozostałych województwach, terminowe zakończenie postępowań związanych z wyborem operatora infrastruktury w województwach lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim, a także niezwłoczne przedłożenie harmonogramu prac w zakresie ustalania oferty dla operatorów telekomunikacyjnych, zawierającej cennik oraz wzory umów, które będą obowiązywały w ramach projektów.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju