Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie”  jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.

... to korzyści dla:
społeczeństwa Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
społeczeństwa
więcej »  
biznesu Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
biznesu
więcej »  
administracji Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
administracji
więcej »  
 

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" został zrealizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

  1. Całkowita wartość projektu: 193 192 953,20 PLN w tym wartość wydatków kwalifikowanych: 157 724 602,41 PLN
  2. Wydatki kwalifikowane sfinansowane ze środków EFRR: 134 065 912,05 PLN (85%)
  3. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu państwa: 15 772 460,24 PLN (10%)
  4. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu Województwa Świętokrzyskiego: 7 886 230,12 (5%)
 
 
Logowanie
 
 
 

 
 
 
Logo 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Dostęp do sieci zyskają prawie wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i 100 procent firm oraz instytucji publicznych
 
Aktualności
 
Dostęp do sieci zyskają prawie wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i 100 procent firm oraz instytucji publicznych

"Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie” - to przełomowy w historii regionu projekt telekomunikacyjny. Przedsięwzięcia polega na budowie tak zwanej szkieletowej sieci światłowodowej o długości 1422 kilometrów wraz z ośmioma węzłami szkieletowymi oraz 135 węzłami dystrybucyjnymi. Te ostatnie wyglądem przypominają większe szafy telekomunikacyjne, z których będzie można rozprowadzać sygnał bezpośrednio do mieszkańców. Przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do mniejszych miejscowości ułatwi operatorom wejście z usługą tam, gdzie do tej pory było to nieopłacalne z uwagi na duże koszty budowy sieci na własną rękę. 


Generalnie dzięki realizacji inwestycji do końca tego roku 90 procent mieszkańców oraz 100 procent firm i instytucji publicznych w regionie uzyska możliwość dostępu do szybkiego internetu. Roboty ziemne związane z układaniem światłowodu, który oplecie całe województwo, są prawie na ukończeniu. 

- Stan zaawansowania prac w branży budowlanej wynosi ponad 74 procent - mówi Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, które odpowiada za realizację inwestycji. Późną wiosną wykonany zostanie jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem technologicznym elementów przedsięwzięcia - przeprowadzenie kabla pod dnem Wisły, co umożliwi połączenie województwa świętokrzyskiego z lubelskim. Z kolei z Podkarpaciem region zostanie skomunikowany przez most na Wiśle w Połańcu. - Prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Przy takim tempie robót rokuję, że inwestycja będzie zakończona w terminie, czyli w lipcu - mówi Andrzej Sztokfisz. 

Jednocześnie Urząd Marszałkowski szuka głównego operatora sieci. Działanie te prowadzone są w trybie tak zwanego dialogu konkurencyjnego. Uczestniczą w nim trzy podmioty. _- Przygotowujemy dokumentację, na podstawie której te firmy mają złożyć ofertę - mówi zastępca dyrektora Andrzej Sztokfisz

Zewnętrzny operator będzie zarządzał siecią w imieniu jej właściciela, czyli samorządu województwa. To on dokona wyboru podmiotów, które zaczną świadczenie usług tak zwanej ostatniej mili. Chodzi o doprowadzenie internetu bezpośrednio do mieszkańców oraz instytucji i urzędów.

 

Źródło: www.echodnia.eu

 
 
 
     
copyrights © 2012 - 2024 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Społeczeństwa Informacyjnego
 
 
Projekt: "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Numer projektu: POPW.02.01.00-26-046/10