Przedsiębiorcy z branży telekomunikacyjnej zainteresowani korzystaniem z powstającej w województwie sieci szerokopasmowej, a także przedstawiciele świętokrzyskich samorządów uczestniczyli w czwartek, 8 października 2015 roku, w konferencji pn. „Operowanie regionalną siecią szerokopasmową województwa świętokrzyskiego”. Spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zorganizowało Biuro Społeczeństwa Informacyjnego UMWŚ, a uczestniczył w nim podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski.
Największe przedsięwzięcie inwestycyjne województwa świętokrzyskiego, tj. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Świętokrzyskie”, powoli dobiega końca. Wartość inwestycji wyniosła ponad 200 milionów złotych, a celem projektu jest pobudzeniu rynku usług w miejscach, w których do tej pory nie było to opłacalne dla operatorów dostępowych. Do wybudowanej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej niezbędni są teraz „operatorzy ostatniej mili”, czyli lokalne lub regionalne firmy telekomunikacyjne. Dzięki środkom unijnym pozyskanym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2014-2020) będą oni mogli wybudować przyłącza od regionalnej sieci szerokopasmowej do klienta końcowego.
Zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego Andrzej Sztokfisz oraz kierownik projektuKrzysztof Kowalski przedstawili główne założenia powstania sieci, szczegółowo omówili jej zaplecze techniczne oraz wyniki końcowe po wybudowaniu sieci szkieletowej. Poinformowali także o akcji „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”, której celem będzie dbanie o bezpieczeństwo użytkowników Internetu, szczególnie dzieci i młodzieży.
- Cieszę się z tego powodu, że województwo świętokrzyskie zakończyło duży projekt w ramach „Rozwoju Polski Wschodniej”, ale też kolejny w ramach 14 projektów, które są realizowane w całym kraju przez samorządy regionów. W ubiegłym roku województwa lubuskie i pomorskie zakończyły swoje projekty, w pierwszej połowie tego roku województwo pomorskie i dolnośląskie. Teraz kończą projekt województwa z projektu „Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej”, tj. lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie oraz podkarpackie – mówił Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Z kolei Aleksander Sołtysik z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przedstawił założenia Narodowego Planu Szerokopasmowego, według którego każde gospodarstwo do 2020 roku będzie mieć dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 30Mbps. Poinformował także o pierwszym konkursie na dofinansowanie budowy sieci dostępowej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach I Osi priorytetowej POPC „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 2 listopada do 30 grudnia 2015 roku.
Podczas spotkania dyskutowano o aspektach prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i technicznych dotyczących korzystania z powstającej sieci szerokopasmowej. Swoje doświadczenia z pracy nad siecią w województwie lubelskim przekazali przedstawiciele operatora infrastruktury – Glenbrook Investments.
Przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Bogdan Dombrowski oraz Aleksander Sołtysik, zaprezentowali działania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2014-2020), do którego można zgłaszać wnioski w nowej perspektywie finansowej.
źródło: sejmik.kielce.pl
Tel.: 41 342 17 21, fax: 41 344 52 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro Społeczeństwa Informacyjnego
Al. IX Wieków Kielc 3
25-516 Kielce