Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie” jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" został zrealizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Jesteś tutaj: | Strona główna Aktualności Instalacja telekomunikacyjna w nowych budynkach |
Weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dzięki temu nowe budynki wielorodzinne będą wyposażone w instalację telekomunikacyjną umożliwiającą szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz możliwość odbioru cyfrowych programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości.
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1289) przewiduje, że nowe budynki mieszkalne wielorodzinne muszą być wyposażone m.in. w światłowodową infrastrukturę telekomunikacyjną doprowadzoną do każdej telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej, jak również okablowanie wraz z osprzętem i urządzeniami telekomunikacyjnymi. Ponadto muszą posiadać antenową instalację zbiorczą do odbioru programów telewizyjnych i radiofonicznych rozprowadzanych z nadajników naziemnych i satelitarnych.
Znajdująca się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych instalacja telekomunikacyjna powinna umożliwiać świadczenie usług przez różnych dostawców, w tym usług szerokopasmowego Internetu, programów radiofonicznych i telewizyjnych, w tym telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości. W nowych budynkach należy zapewnić pomieszczenia lub miejsca na osprzęt i urządzenia do montażu instalacji telekomunikacyjnej wraz z zapewnieniem zasilania elektrycznego.
Rozporządzenie wskazuje warunki techniczne jakie powinien spełniać tzw. punkt styku (czyli punkt połączenia instalacji w budynku z publiczną siecią telekomunikacyjną), który powinien umożliwiać montaż szafek telekomunikacyjnych, urządzeń i osprzętu instalacyjnego. Punkt styku powinien także zapewniać możliwość przyłączenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych do instalacji telekomunikacyjnej budynku na zasadzie równego dostępu.
Budynki użyteczności publicznej, przeznaczone na potrzeby publicznej oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki i wychowania, powinny również być wyposażone w osprzęt instalacyjny i kanalizację telekomunikacyjną, która umożliwi wprowadzenie kabli światłowodowych i ich doprowadzone do gniazdka w każdym lokalu użytkowym.
Nowelizacja zawiera również kompleksowe uregulowanie dotyczące instalacji telekomunikacyjnej zarówno od strony definicyjnej (odróżnienie instalacji w budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej od instalacji w budynku mieszkalnym wielorodzinnym), jak i technicznej (wskazanie warunków jakie musi spełniać instalacja, aby możliwe było świadczenie usług telekomunikacyjnych).
Rozporządzenie weszło w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: UKE