Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie”  jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.

... to korzyści dla:
społeczeństwa Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
społeczeństwa
więcej »  
biznesu Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
biznesu
więcej »  
administracji Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
administracji
więcej »  
 

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" został zrealizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

  1. Całkowita wartość projektu: 193 192 953,20 PLN w tym wartość wydatków kwalifikowanych: 157 724 602,41 PLN
  2. Wydatki kwalifikowane sfinansowane ze środków EFRR: 134 065 912,05 PLN (85%)
  3. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu państwa: 15 772 460,24 PLN (10%)
  4. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu Województwa Świętokrzyskiego: 7 886 230,12 (5%)
 
 
Logowanie
 
 
 

 
 
 
Logo 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Jesteś tutaj: Strona główna Słownik
 

Słownik

COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_TEXT
COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_BEGIN COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_CONTAINS COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_EXACTCOM_SEOGLOSSARY_SEARCH_LIKE
COM_SEOGLOSSARY_GLOSSARIES_TTERM COM_SEOGLOSSARY_FORM_LBL_GLOSSARY_TDEFINITION
Sieć LAN

Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – to sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak akademik, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m. in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej

 

 

 

Głównym celem projektów jest zwiększenie dostępu do Internetu szerokopasmowego w Polsce Wschodniej i usunięcie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku w zakresie sieci NGA oraz podstawowej infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Działanie będzie realizowane przez przygotowanie, a następnie wdrożenie komplementarnych projektów, które swoim zasięgiem obejmowały będą regiony Polski Wschodniej. W ramach projektów zakłada się budowę, na terenie każdego z województw Polski Wschodniej, na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym oraz dotkniętych zakłóceniami w funkcjonowaniu rynku, zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, przede wszystkim pasywnej infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej regionalne sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Regionalne sieci umożliwią podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci, na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. W ten sposób sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej składać się będzie z elementów lokalnych sieci łączących krajową sieć szkieletową z sieciami dostępowymi - abonenckimi. 

Sieć budowana w ramach projektów będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio użytkownikom końcowym, tj. mieszkańcom oraz podmiotom publicznym i gospodarczym z Polski Wschodniej.

 

 

 

Sieć WAN

Sieć WAN (z ang. Wide Area Network, rozległa sieć komputerowa) – to sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto (bądź kompleks miejski).

Szerokopasmowe sieci światłowodowe

 

 

 

Mówiąc o szerokopasmowych sieciach światłowodowych mamy na myśli nowoczesne sieci o bardzo dużych przepływnościach, a przy okazji przyjazne dla środowiska, ponieważ pasywne sieci optyczne zużywają znacznie mniej prądu niż sieci oparte o kabel miedziany. Dzięki bardzo dużej oferowanej przepustowości mamy do czynienia z pojawianiem się kolejnych usług, które ze względu na ograniczone pasmo sieci miedzianych były niemożliwe do zrealizowania bądź nieopłacalne. Jak spędzamy czas wolny przy komputerze?

  • przeglądanie stron
  • korzystanie z serwisów społecznościowych (facebook) i multimedialnych (youtube, vimeo)
  • internetowa telewizja
  • gry sieciowe
  • darmowe rozmowy głosowe oraz wideorozmowy

 

 

 

Szkieletowe sieci światłowodowe

Szkieletowe sieci światłowodowe są oczywiście bardzo ważne - to one sprawiają, że możemy komunikować się z odległymi miastami w Polsce, co więcej projektując jakąkolwiek sieć na lokalnym obszarze (np. na terenie gminy czy powiatu) musimy podłączyć ją do sieci globalnej, czyli szkieletowej sieci światłowodowej. Pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, w 1979 roku połączył on dwie centrale oddalone od siebie o około 2,5 km.

 

 

 

 
 
 
     
copyrights © 2012 - 2024 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Społeczeństwa Informacyjnego
 
 
Projekt: "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Numer projektu: POPW.02.01.00-26-046/10