Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie”  jest obniżenie bariery inwestycyjnej wejścia na rynek dla operatorów dostępowych poprzez przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do skupisk potencjalnych odbiorców usług szerokopasmowych.

... to korzyści dla:
społeczeństwa Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
społeczeństwa
więcej »  
biznesu Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
biznesu
więcej »  
administracji Sieć szerokopasmowa - korzyści dla
administracji
więcej »  
 

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie" został zrealizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

  1. Całkowita wartość projektu: 193 192 953,20 PLN w tym wartość wydatków kwalifikowanych: 157 724 602,41 PLN
  2. Wydatki kwalifikowane sfinansowane ze środków EFRR: 134 065 912,05 PLN (85%)
  3. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu państwa: 15 772 460,24 PLN (10%)
  4. Wydatki kwalifikowane sfinansowane z budżetu Województwa Świętokrzyskiego: 7 886 230,12 (5%)
Jesteś tutaj: Strona główna Słownik
 

Słownik

COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_TEXT
COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_BEGIN COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_CONTAINS COM_SEOGLOSSARY_SEARCH_EXACTCOM_SEOGLOSSARY_SEARCH_LIKE
COM_SEOGLOSSARY_GLOSSARIES_TTERM COM_SEOGLOSSARY_FORM_LBL_GLOSSARY_TDEFINITION
Data Center

(ang. Centrum Danych) Punkt w sieci teletransmisyjnej, w któ­rym ulokowane są systemy pamięci masowych przechowujące dane oraz serwery i sprzęt transmisyjny.
W centrach danych wykorzystuje się dodatkowe (nadmiarowe) przyłączenia od różnych dostawców internetowych, dostawców energii elektrycznej. Często są również zaopatrzone we własne generatory prądu na wypadek zaniku zasilania.

Ważnym parametrem jest tzw. uptime serwera – czyli czas nieprzerwanej pracy komputera który zazwyczaj mieści się w granicach 3×9 czyli 99,9%

DOCSIS

(ang. Data Over Cable Service Interface Specification) Standard transmisji danych w sieci telewizji kablowej.

DSL

(ang. Digital Subscriber Line) Cyfrowa linia abonencka, standard transmisji danych realizowanej w oparciu o kable telefoniczne mie­dziane.
Jest to technika szerokopasmowego dostępu do internetu, gdzie wykorzystywany jest dużo większy zakres częstotliwości niż w wąskopasmowym dostępie. Dodatkowo, pasmo jest podzielone na kanały dzięki czemu równolegle można przesyłać dane zarówno w postaci analogowej jak i cyfrowej. Na przykład analogowa komunikacja głosowa zajmuje pasmo do 4000 Hz a komunikacja cyfrowa od 10 kHz do 1,1 MHz.

Dukty światłowodowe

Korytka kablowe wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Są stoso­wane w obiektach telekomunikacyj­nych do prowadzenia stacyjnych kabli światłowodowych między stojakami teletransmisyjnymi i przełącznicami światłowodowymi.

DWDM

(ang. Dense Wavelength Division Mul­tiplexing) Technika „gęstego” zwielokrotnienia z podziałem długości fali używanego w transmisji optycznej. DWDM wyko­rzystuje 40 lub 80 długości fal (kana­łów), z odstępem odpowiednio co 0,8 lub 0,4 nm w zakresie 1525–1610 nm.

 
 
 
     
copyrights © 2012 - 2024 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Społeczeństwa Informacyjnego
 
 
Projekt: "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Numer projektu: POPW.02.01.00-26-046/10